Проєкт змін до Закону про адвокатуру: усі найважливіші пропозиції
23 жовтня 2019 року у Верховній Раді зареєстровано проєкт Закону № 2303 «Про внесення змін до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» щодо удосконалення окремих питань організації адвокатської діяльності».
Пропонується внести зміни до статті 7 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», виклавши її в новій редакції.
Наразі вона передбачає, що несумісною з діяльністю адвоката є:
1) робота на посадах осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 Закону України “Про засади запобігання і протидії корупції”;
2) військова або альтернативна (невійськова) служба;
3) нотаріальна діяльність;
4) судово-експертна діяльність.
Автори законопроєкти зауважують, що існуюча редакція статті є застарілою, оскільки, наприклад, Закон України «Про засади та запобігання і протидії корупції», який згадується у пункті 1 частини 1 статті 7, втратив чинність 1 вересня 2016 року.
Судово-експертна діяльність не може бути несумісною з адвокатською, оскільки з 3 жовтня 2017 року усі процесуальні кодекси, які регламентують судочинство доповнені положеннями про правові експертизи, які використовуються як докази у судових спорах. Адвокат не може бути обмежений у праві виступити у якості експерта в галузі права.
Пропонується викласти статтю так: «Несумісною з діяльністю адвоката є робота або діяльність, яка унеможливлює дотримання адвокатом принципу професійної незалежності».
Окрім того, вносять зміни у статтю 13 Закону, якими передбачається, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально, без створення юридичної особи.
Адвокат самостійно обирає систему обліку, звітності , оподаткування результатів професійної діяльності і має право здійснювати професійну діяльність на умовах трудового договору.
Стаття 16 викладена так: «Адвокат може укласти з особами, які отримали диплом за спеціальністю право не нижче першого освітнього рівня (бакалавр), трудовий договір на посаду помічника. Трудовий договір помічника з адвокатом , який здійснює адвокатську діяльність у складі адвокатського бюро, адвокатського об’єднання укладається шляхом видання відповідного наказу». Зміна статті викликана необхідністю приведення її положень до Закону України «Про вищу освіту» від 1 червня 2014 року, якою виключені поняття повна вища освіта, введені освітні рівні, ступені та кваліфікації вищої освіти.
Назва статті 17 Закону не відповідає її змісту та потребує осучасненню, як і положення про статус Єдиного реєстру, як частини загальнонаціональної електронної публічної бази даних. Зміни у цій нормі передбачають, що Єдиний реєстр адвокатів – це електронна база даних, яка містить інформацію про адвокатів, які набули право на здійснення адвокатської діяльності в Україні і здійснюють адвокатську діяльність відповідно до цього Закону. Єдиний реєстр адвокатів входить до системи електронних публічних реєстрів.
Серед інших пропозицій:
підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним під час здійснення адвокатської діяльності дисциплінарного проступку;
рішення дисциплінарної палати приймається більшістю голосів від її загального складу, крім рішення про позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів, яке приймається двома третинами голосів від її загального складу;
оскарження рішення у дисциплінарній справі (щодо адвоката) зупиняє його дію.
Джерело: Українське право