Нині є необхідність легалізувати роль медіатора у кримінальному процесі
09 грудня 2021 року суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Надія Стефанів узяла участь у прессніданку “Закон про медіацію ухвалено: як ефективно його імплементувати?”.
Про це повідомляє прес-служба Судової влади.
«Ухвалення закону про медіацію – вагомий крок для впровадження медіації, зокрема, у кримінальному провадженні. Завдяки ефективній реалізації положень цього закону вдасться зменшити навантаження на суддів, досягти порозуміння між сторонами, помирити їх та підвищити довіру до суду», – наголосила суддя ККС ВС.
Надія Стефанів зауважила, що відповідно до положень КПК України потерпілий має право примиритися з підозрюваним, обвинуваченим і укласти угоду про примирення. У передбачених законом України про кримінальну відповідальність та КПК України випадках примирення є підставою для закриття кримінального провадження. Але, незважаючи на існування таких процесуальних механізмів, сьогодні немає норм, які б сприяли більш ефективному використанню медіації в кримінальних провадженнях.
За словами доповідачки, нині є необхідність легалізувати роль медіатора у кримінальному процесі. Тобто закріпити статус медіатора у ст. 3 КПК України, а в ч. 1 ст. 469 цього Кодексу додати медіатора до кола осіб, за допомогою яких потерпілий, підозрюваний або обвинувачений можуть досягти домовленості стосовно угоди про примирення.
Крім того, внесення змін і доповнень потребують положення щодо підстав звільнення особи від кримінальної відповідальності, щодо обставин, які пом’якшують покарання.
«На мою думку, інструменти медіації можуть застосовуватися і на стадії досудового розслідування, і на стадії судового провадження – особливо під час розгляду кримінальних проваджень у судах першої інстанції», – сказала Надія Стефанів.