Як дотриматися співмірності при забезпеченні позову — огляд ВС
![152496[1]](http://kdka.org.ua/wp-content/uploads/2022/08/1524961-960x540.jpg)
Постановляючи ухвалу про заборону відповідачу або третім особам вчиняти певні дії, господарський суд повинен точно визначити, які саме дії забороняється вчиняти.
На це звернув увагу Касаційний господарський суд у справі №906/781/21, повідомляє «Закон і Бізнес».
Так, у цій справі КГС не погодився із висновками місцевого госпсуду про необхідність забезпечувати позов шляхом заборони державним реєстраторам вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо відомостей, які стосуються КСП.
Утім, не підтримав він й позицію апеляційного суду, який відмовив у задоволенні вимог, зауваживши, що немає підтвердження тому, що відповідач після подання позову в цій справі вчиняє будь-які дії, котрі би були пов’язані з внесенням змін до ЄДР щодо відомостей, які стосуються відповідача.
У свою чергу, позивач зазначав, що відповідач неодноразово скликав і проводив нові загальні збори підприємства, якими приймались практично ідентичні рішення, зокрема щодо зміни складу членів підприємства та обрання керівника. Тож, як зауважив КГС, у разі, якщо до закінчення розгляду даної справи державним реєстратором будуть здійснені нові реєстраційні дії відносно КСП на підставі прийнятих за відсутності позивача рішень, то захист або поновлення його прав буде неможливим без нових звернень до суду.
З огляду на це, КГС змінив резолютивну частину ухвали місцевого госпсуду, встановивши заборону державним реєстраторам вчиняти реєстраційні дії в ЄДР щодо відомостей, що стосуються КСП, стосовно змін керівника, органів управління, підписантів, членів.
Також в огляді правових позицій КГС щодо забезпечення позову в корпоративних спорах (за період із 1.01.2021 до 1.06.2022) містяться й інші висновки. Зокрема, щодо особливостей забезпечення позову шляхом:
зупинення дії наказу Мін’юсту;
зупинення дії рішення загальних зборів юридичної особи, заборони ухвалювати рішення;
заборони відчуження частки у статутному капіталі ТОВ;
накладення арешту на частку в статутному капіталі ТОВ, нерухоме майно або кошти;
заборони розпоряджатися правом оренди на земельні ділянки.
Матеріал напрацьовано управлінням забезпечення роботи секретаря та суддів судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів КГС.