Чи є зміна правової позиції нововиявленою обставиною — ВС

Не вважаються нововиявленими нові обставини, які виявлені після ухвалення судом рішення, а також зміна правової позиції в інших подібних справах.
На це звернув увагу Касаційний адміністративний суд, переглядаючи рішення у справі №460/801/20, інформує «Закон і Бізнес».
У постанові від 26.12.2022 він наголосив, що під нововиявленою обставиною мається на увазі фактична обставина, яка має істотне значення і яка об’єктивно існувала на час розгляду справи, але не була і не могла бути відома усім особам, які брали участь у справі, та суду. Нова обставина, що з’явилася або змінилася після розгляду справи, не є підставою для перегляду справ.
Отже, якщо особа могла знати про певну обставину за добросовісного ставлення до справи, тоді ця підстава для перегляду відсутня.
Також КАС зауважив, що не можуть вважатися нововиявленими ті обставини, що встановлюються на підставі доказів, які не були своєчасно подані сторонами чи іншими особами, які беруть участь у справі.
Обставини, що виникли чи змінилися після ухвалення судом рішення, а також обставини, на які посилався учасник судового процесу у своїх поясненнях, касаційній скарзі, або які могли бути встановлені в разі виконання судом вимог процесуального закону, теж не можуть визнаватися нововиявленими.
У цій справі позивач посилався як на нововиявлену обставину на постанову апеляційного адміністративного суду в іншій справі, якою скасовано рішення суду першої інстанції в частині ненадання позивачу довідки про безпосередню участь в АТО саме цим відповідачем.
Проте КАС погодився з висновками судів попередніх інстанцій, що наведена заявником обставина не є нововиявленою у розумінні п.1 ч.2 ст.361 Кодексу адміністративного судочинства.